Byggebranchen i tal 2026
Bygpas' opgørelse af egenkapital, årsresultat og revisorforhold for danske selskaber med branchekode 41, 42 eller 43. Grundlaget er 21.681 selskaber med et brugbart regnskab pr. 30. oktober 2026. Kilde: Bygpas' analyse af regnskaber fra Erhvervsstyrelsen, oktober 2026.
Opgørelsen er en særskilt kørsel på åbne registerdata. Den bruger ikke SelskabsInfo, og den er ikke den metode, opslagene på Bygpas hentes med. Den viser andele og medianer for branchen. Den bedømmer ikke enkelte virksomheder, og ingen virksomheder er nævnt ved navn. Negativ egenkapital er et regnskabstal. Det er ikke det samme som konkurs.
Nøgletal
- Aktive virksomheder
- 48.860
- Med brugbart regnskab
- 21.681
- Median egenkapital
- 438.608 kr.
- Negativ egenkapital
- 14,0 %
48.860 er alle aktive virksomheder i CVR med hovedbranche 41, 42 eller 43. 21.681 er de selskaber, der har et brugbart regnskab: seneste regnskabsår slutter 1. juli 2024 eller senere, egenkapitalen kan læses, adressen ligger i en dansk kommune, og status er Normal. Medianen i datagrundlaget er 438.607,5 kr., afrundet til 438.608 kr. Afrundet til nærmeste tusinde er det 439.000 kr. Ni regnskaber i euro indgår i andelene, men ikke i medianerne.
Fem fund
-
Hvert syvende selskab har negativ egenkapital. 3.043 af 21.681, svarende til 14,0 %. Usikkerheden på landstallet er omkring ±0,5 procentpoint. I branche 41, Opførelse af bygninger, er det 500 af 2.503, 20,0 %, altså hvert femte. Branche 41 omfatter også projekt- og udviklingsselskaber, som ofte har negativ egenkapital i opstartsfasen. Blandt selskaber med aktivitet er andelen 13,8 %. Blandt selskaber med mindst én ansat er den 11,7 %. Metodenotatet definerer ikke aktivitet nærmere og angiver ikke, hvor mange selskaber de to andele dækker. Ansatte er gennemsnittet i årsrapporten.
-
Fagene, boligejere typisk hyrer. Tømrer- og bygningssnedkerarbejde: 15,1 % (936 af 6.183). Malerarbejde: 14,7 % (184 af 1.249). Murerarbejde: 13,4 % (275 af 2.051). Gulvbelægning og vægbeklædning: 13,1 % (79 af 602). Tagdækning: 13,0 % (51 af 391). El-installation: 9,5 % (190 af 1.996). Installation af VVS, varme og klima: 9,0 % (187 af 2.076). El og VVS ligger lavere end tømrer, maler og murer. Det er en forskel i andelen med negativ egenkapital, ikke en vurdering af fagene.
-
København og Varde. I København har 21,0 % negativ egenkapital (253 af 1.204). I Varde er det 6,9 % (17 af 248). Andelen i København er tre gange så høj. Blandt de 82 kommuner med mindst 100 brugbare regnskaber er de højeste andele Lyngby-Taarbæk 25,9 % (35 af 135), Frederiksberg 23,3 % (45 af 193) og Rudersdal 22,2 % (37 af 167). De laveste er Varde 6,9 %, Thisted 8,0 % (11 af 138), Ikast-Brande 8,6 % (18 af 210), Faaborg-Midtfyn 8,7 % (20 af 230) og Ringkøbing-Skjern 8,7 % (20 af 229). For København er 95 %-intervallet omkring ±2,3 procentpoint. For kommuner med 100–250 selskaber er det ±3–7 procentpoint, så rækkefølgen mellem de højeste andele er et punktestimat. Kommune er hjemstedsadressen, ikke der hvor selskabet arbejder. Vallensbæk (22,2 %, 45 regnskaber) og Hørsholm (22,1 %, 86) ligger højt, og Lemvig ligger lavt (6,0 %, 67), men de har under 100 regnskaber og indgår ikke i rangeringen.
-
Mere end hvert fjerde selskab har ingen revisor. 6.121 selskaber (28,2 %) har slet ingen revisorbistand. 15.743 (72,6 %) har ingen kontrol af tallene: enten ingen bistand eller en opstilling uden sikkerhed. Blandt selskaber med negativ egenkapital er 37,8 % helt uden revisor. Blandt de øvrige er det 26,7 %. De to sidste andele er for hele branchen. De står ikke som en kolonne i tabellerne.
-
Næsten 3 ud af 10 havde underskud. 6.375 selskaber (29,4 %) havde underskud i seneste regnskabsår. 2.732 havde underskud to år i træk. Det er 12,6 % af alle 21.681 med brugbart regnskab og 13,7 % af de selskaber, der har tal for begge år. Selskaber under 10 år: 17,8 % med negativ egenkapital. Selskaber på 20 år eller mere: 7,7 %. Metodenotatet angiver ikke, hvordan alderen er regnet, og ikke hvor mange selskaber der ligger i hver gruppe.
Revisorbemærkninger
Blandt alle 21.681 har 2,0 % mindst én revisorbemærkning. Bemærkninger kan kun læses, når der er revision, review eller udvidet gennemgang. Det gælder 5.938 regnskaber. Det er 27 % i metodens afrunding og 27,4 % af de 21.681. Blandt de 5.938 har 7,2 % en revisorbemærkning, 2,1 % en væsentlig usikkerhed om fortsat drift og 3,0 % en rapportering om mulig lovovertrædelse, hvor ledelsen kan ifalde ansvar. Andelen af hele populationen er derfor en nedre grænse. En fremhævelse kan være teknisk, for eksempel at sammenligningstal ikke er revideret.
Hovedbrancher
Tabellerne kan trækkes vandret på en smal skærm. De dækker alle 21.681 selskaber. Summen af de tre hovedbrancher er 21.681, summen af undergrupperne er 21.681, og summen af kommunerne er 21.681.
| Branche | Selskaber | Negativ egenkapital | Underskud, seneste år | Underskud, to år | Ingen revisor | Uden sikkerhed | Revisorbemærkning | Forbehold | Fortsat drift | Lovovertrædelse | Median egenkapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle, branche 41–43 | 21.681 | 3.043 (14,0 %) | 29,4 % | 12,6 % | 28,2 % | 72,6 % | 2,0 % | 0,3 % | 0,6 % | 0,8 % | 438.608 kr. |
| 41 Opførelse af bygninger | 2.503 | 500 (20,0 %) | 37,8 % | 22,8 % | 19,0 % | 53,3 % | 3,4 % | 0,8 % | 0,9 % | 1,3 % | 669.578 kr. |
| 42 Anlægsarbejder | 968 | 111 (11,5 %) | 26,0 % | 11,6 % | 21,5 % | 59,7 % | 3,1 % | 0,3 % | 1,5 % | 0,7 % | 906.605 kr. |
| 43 Specialiserede bygge- og anlægsarbejder | 18.210 | 2.432 (13,4 %) | 28,4 % | 11,3 % | 29,9 % | 76,0 % | 1,7 % | 0,3 % | 0,5 % | 0,8 % | 415.695 kr. |
Undergrupper
Rækker markeret med * har under 100 brugbare regnskaber. Andelen er beregnet, men usikkerheden er større end for de øvrige rækker. Grænsen på 100 er metodens grænse for kommuner. Den er brugt her som markering, så små fag ikke læses som en stabil andel. Rækkefølgen er branchekoden.
| Branche | Kode | Selskaber | Negativ egenkapital | Underskud, seneste år | Underskud, to år | Ingen revisor | Uden sikkerhed | Revisorbemærkning | Forbehold | Fortsat drift | Lovovertrædelse | Median egenkapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Opførelse af bygninger | 410000 | 2.503 | 500 (20,0 %) | 37,8 % | 22,8 % | 19,0 % | 53,3 % | 3,4 % | 0,8 % | 0,9 % | 1,3 % | 669.578 kr. |
| Anlæg af veje og motorveje | 421100 | 126 | 11 (8,7 %) | 17,5 % | 6,3 % | 23,0 % | 61,9 % | 1,6 % | 0,0 % | 0,8 % | 0,0 % | 946.640 kr. |
| Anlæg af jernbaner og undergrundsbaner * | 421200 | 38 | 8 (21,1 %) | 31,6 % | 18,4 % | 26,3 % | 52,6 % | 5,3 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 810.246 kr. |
| Anlæg af broer og tunneller * | 421300 | 9 | 3 (33,3 %) | 33,3 % | 33,3 % | 0,0 % | 44,4 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 4.509.091 kr. |
| Anlæg af ledningsnet til væsker | 422100 | 443 | 33 (7,4 %) | 24,4 % | 9,7 % | 18,3 % | 58,9 % | 2,3 % | 0,2 % | 1,4 % | 0,7 % | 1.139.827 kr. |
| Anlæg af ledningsnet til elektricitet og telekommunikation | 422200 | 105 | 18 (17,1 %) | 31,4 % | 14,3 % | 24,8 % | 43,8 % | 3,8 % | 0,0 % | 1,9 % | 1,9 % | 1.246.959 kr. |
| Anlæg af vandveje, havne, diger, dæmninger mv. * | 429100 | 21 | 2 (9,5 %) | 19,0 % | 4,8 % | 9,5 % | 42,9 % | 4,8 % | 4,8 % | 0,0 % | 0,0 % | 2.544.495 kr. |
| Andre anlægsaktiviteter i.a.n. | 429900 | 226 | 36 (15,9 %) | 31,0 % | 15,5 % | 26,5 % | 70,8 % | 4,9 % | 0,4 % | 2,7 % | 0,9 % | 432.777 kr. |
| Nedrivning | 431100 | 146 | 24 (16,4 %) | 32,9 % | 15,1 % | 42,5 % | 71,9 % | 7,5 % | 0,0 % | 2,1 % | 2,7 % | 456.972 kr. |
| Forberedende byggepladsarbejder | 431200 | 508 | 67 (13,2 %) | 30,9 % | 10,6 % | 28,1 % | 71,7 % | 2,2 % | 0,4 % | 0,8 % | 1,0 % | 557.775 kr. |
| Funderingsundersøgelser * | 431300 | 6 | 1 (16,7 %) | 33,3 % | 0,0 % | 0,0 % | 83,3 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 346.985 kr. |
| El-installation | 432100 | 1.996 | 190 (9,5 %) | 23,4 % | 9,8 % | 25,1 % | 63,8 % | 2,0 % | 0,5 % | 0,5 % | 0,9 % | 741.374 kr. |
| Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg | 432200 | 2.076 | 187 (9,0 %) | 22,7 % | 9,4 % | 24,1 % | 67,6 % | 1,7 % | 0,3 % | 0,4 % | 0,8 % | 797.885 kr. |
| Installation af isolering | 432300 | 335 | 49 (14,6 %) | 29,0 % | 12,2 % | 26,9 % | 79,1 % | 2,1 % | 0,3 % | 0,3 % | 1,5 % | 414.652 kr. |
| Andre bygningsinstallationsaktiviteter | 432400 | 284 | 39 (13,7 %) | 26,4 % | 9,5 % | 25,4 % | 72,5 % | 3,9 % | 0,4 % | 0,7 % | 2,1 % | 517.930 kr. |
| Stukkatøraktiviteter * | 433100 | 7 | 2 (28,6 %) | 28,6 % | 14,3 % | 14,3 % | 71,4 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 722.133 kr. |
| Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter | 433200 | 6.183 | 936 (15,1 %) | 30,8 % | 11,2 % | 31,8 % | 81,1 % | 1,5 % | 0,2 % | 0,4 % | 0,6 % | 301.334 kr. |
| Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning | 433300 | 602 | 79 (13,1 %) | 26,7 % | 10,5 % | 33,2 % | 78,7 % | 1,7 % | 0,2 % | 0,7 % | 0,5 % | 370.676 kr. |
| Maleraktiviteter | 433410 | 1.249 | 184 (14,7 %) | 26,4 % | 11,3 % | 34,9 % | 78,3 % | 0,9 % | 0,1 % | 0,2 % | 0,4 % | 345.783 kr. |
| Glarmesteraktiviteter | 433420 | 158 | 12 (7,6 %) | 24,7 % | 11,4 % | 27,2 % | 74,1 % | 0,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 757.983 kr. |
| Anden bygningsfærdiggørelse | 433500 | 375 | 61 (16,3 %) | 36,0 % | 17,1 % | 44,3 % | 85,6 % | 1,9 % | 0,0 % | 0,8 % | 1,3 % | 224.446 kr. |
| Tagdækningsaktiviteter | 434100 | 391 | 51 (13,0 %) | 24,6 % | 8,2 % | 25,6 % | 69,1 % | 2,8 % | 0,3 % | 0,5 % | 1,5 % | 624.612 kr. |
| Andre specialiserede bygningsarbejder | 434200 | 207 | 22 (10,6 %) | 32,9 % | 9,2 % | 25,6 % | 68,6 % | 2,4 % | 0,5 % | 0,5 % | 1,4 % | 474.490 kr. |
| Specialiserede anlægsaktiviteter | 435000 | 133 | 17 (12,8 %) | 26,3 % | 12,8 % | 32,3 % | 69,2 % | 2,3 % | 0,0 % | 0,8 % | 1,5 % | 452.856 kr. |
| Formidlingsaktiviteter i forbindelse med specialiserede bygge- og anlægsarbejder * | 436000 | 67 | 16 (23,9 %) | 52,2 % | 26,9 % | 35,8 % | 74,6 % | 1,5 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 114.812 kr. |
| Murerarbejde | 439100 | 2.051 | 275 (13,4 %) | 28,6 % | 10,5 % | 31,8 % | 83,6 % | 1,3 % | 0,1 % | 0,4 % | 0,6 % | 329.159 kr. |
| Andre specialiserede byggeaktiviteter i.a.n. | 439900 | 1.436 | 220 (15,3 %) | 32,3 % | 16,2 % | 26,8 % | 71,7 % | 2,2 % | 0,8 % | 0,6 % | 0,8 % | 494.341 kr. |
Kommuner
82 kommuner med mindst 100 brugbare regnskaber, 20.732 selskaber. Klik på en kolonneoverskrift for at sortere. Kommuner med færre regnskaber står i tabellen under og er ikke sorteret ind her. Kommune er hjemstedsadressen.
| Albertslund | 181 | 21 (11,6 %) | 29,3 % | 8,3 % | 39,8 % | 64,6 % | 1,7 % | 0,0 % | 0,6 % | 1,1 % | 536.310 kr. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Assens | 158 | 15 (9,5 %) | 24,7 % | 11,4 % | 30,4 % | 74,1 % | 1,9 % | 0,6 % | 0,0 % | 1,3 % | 635.557 kr. |
| Ballerup | 217 | 30 (13,8 %) | 33,2 % | 14,3 % | 37,8 % | 69,6 % | 2,3 % | 0,5 % | 0,0 % | 2,3 % | 424.824 kr. |
| Billund | 111 | 14 (12,6 %) | 26,1 % | 12,6 % | 27,9 % | 65,8 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 967.352 kr. |
| Brøndby | 195 | 26 (13,3 %) | 31,3 % | 12,3 % | 35,9 % | 71,8 % | 2,6 % | 0,5 % | 1,0 % | 1,0 % | 412.227 kr. |
| Brønderslev | 173 | 28 (16,2 %) | 31,2 % | 11,6 % | 31,2 % | 78,0 % | 0,6 % | 0,0 % | 0,6 % | 0,0 % | 367.553 kr. |
| Egedal | 255 | 38 (14,9 %) | 31,4 % | 12,9 % | 35,7 % | 82,0 % | 2,7 % | 0,4 % | 2,4 % | 0,4 % | 292.590 kr. |
| Esbjerg | 399 | 40 (10,0 %) | 23,3 % | 10,0 % | 21,3 % | 65,7 % | 0,8 % | 0,0 % | 0,3 % | 0,3 % | 622.688 kr. |
| Favrskov | 232 | 38 (16,4 %) | 28,4 % | 10,3 % | 23,7 % | 68,1 % | 0,9 % | 0,0 % | 0,4 % | 0,0 % | 566.215 kr. |
| Faxe | 233 | 29 (12,4 %) | 24,0 % | 8,6 % | 32,6 % | 76,8 % | 2,1 % | 0,0 % | 1,7 % | 0,0 % | 333.628 kr. |
| Fredensborg | 156 | 29 (18,6 %) | 38,5 % | 14,7 % | 45,5 % | 88,5 % | 1,9 % | 0,0 % | 0,6 % | 1,3 % | 338.426 kr. |
| Fredericia | 154 | 29 (18,8 %) | 30,5 % | 10,4 % | 26,0 % | 70,8 % | 1,9 % | 0,0 % | 1,3 % | 1,3 % | 489.403 kr. |
| Frederiksberg | 193 | 45 (23,3 %) | 36,3 % | 16,1 % | 40,4 % | 81,3 % | 1,6 % | 1,0 % | 0,5 % | 0,5 % | 226.002 kr. |
| Frederikshavn | 184 | 29 (15,8 %) | 29,9 % | 14,7 % | 17,4 % | 69,6 % | 2,2 % | 1,6 % | 0,5 % | 0,0 % | 464.139 kr. |
| Frederikssund | 265 | 24 (9,1 %) | 25,3 % | 11,7 % | 27,5 % | 82,3 % | 1,9 % | 0,4 % | 0,4 % | 1,1 % | 396.213 kr. |
| Furesø | 110 | 14 (12,7 %) | 39,1 % | 17,3 % | 32,7 % | 71,8 % | 2,7 % | 0,0 % | 1,8 % | 0,9 % | 393.548 kr. |
| Faaborg-Midtfyn | 230 | 20 (8,7 %) | 22,6 % | 10,4 % | 23,9 % | 70,0 % | 2,2 % | 0,4 % | 0,0 % | 0,4 % | 464.094 kr. |
| Gentofte | 244 | 46 (18,9 %) | 38,5 % | 19,7 % | 29,9 % | 68,4 % | 4,9 % | 0,0 % | 2,9 % | 1,2 % | 247.626 kr. |
| Gladsaxe | 281 | 52 (18,5 %) | 29,9 % | 13,9 % | 35,6 % | 70,8 % | 2,1 % | 1,1 % | 0,7 % | 1,4 % | 346.250 kr. |
| Glostrup | 118 | 23 (19,5 %) | 31,4 % | 14,4 % | 42,4 % | 66,9 % | 2,5 % | 0,8 % | 0,8 % | 0,8 % | 298.977 kr. |
| Greve | 296 | 36 (12,2 %) | 25,0 % | 13,9 % | 40,2 % | 78,4 % | 2,0 % | 0,3 % | 0,3 % | 0,3 % | 436.372 kr. |
| Gribskov | 281 | 40 (14,2 %) | 28,8 % | 13,9 % | 38,1 % | 87,2 % | 0,7 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,7 % | 304.098 kr. |
| Guldborgsund | 212 | 25 (11,8 %) | 27,4 % | 13,7 % | 28,8 % | 71,2 % | 4,2 % | 0,0 % | 0,5 % | 2,4 % | 614.900 kr. |
| Haderslev | 182 | 19 (10,4 %) | 22,5 % | 8,2 % | 33,5 % | 67,6 % | 2,7 % | 0,5 % | 0,5 % | 1,6 % | 733.891 kr. |
| Halsnæs | 160 | 15 (9,4 %) | 29,4 % | 11,2 % | 31,2 % | 80,0 % | 1,2 % | 0,0 % | 0,6 % | 0,6 % | 549.371 kr. |
| Hedensted | 300 | 37 (12,3 %) | 26,3 % | 12,0 % | 20,7 % | 69,7 % | 3,3 % | 0,3 % | 0,7 % | 0,7 % | 679.891 kr. |
| Helsingør | 303 | 52 (17,2 %) | 34,0 % | 17,5 % | 37,0 % | 79,9 % | 1,3 % | 0,7 % | 0,3 % | 0,3 % | 275.070 kr. |
| Herlev | 155 | 24 (15,5 %) | 31,6 % | 11,0 % | 40,0 % | 69,0 % | 1,9 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 406.872 kr. |
| Herning | 372 | 33 (8,9 %) | 22,0 % | 9,4 % | 12,6 % | 70,2 % | 1,3 % | 0,0 % | 0,3 % | 0,8 % | 555.520 kr. |
| Hillerød | 290 | 48 (16,6 %) | 33,8 % | 11,0 % | 26,2 % | 75,5 % | 3,1 % | 0,7 % | 0,7 % | 2,1 % | 353.661 kr. |
| Hjørring | 248 | 33 (13,3 %) | 26,2 % | 10,9 % | 15,3 % | 76,6 % | 1,2 % | 0,4 % | 0,8 % | 0,0 % | 496.731 kr. |
| Holbæk | 359 | 53 (14,8 %) | 33,1 % | 13,4 % | 34,5 % | 76,9 % | 1,7 % | 0,0 % | 1,1 % | 1,1 % | 364.228 kr. |
| Holstebro | 221 | 26 (11,8 %) | 21,7 % | 10,4 % | 18,1 % | 65,6 % | 0,9 % | 0,0 % | 0,5 % | 0,0 % | 745.338 kr. |
| Horsens | 388 | 42 (10,8 %) | 27,6 % | 12,6 % | 19,8 % | 61,6 % | 2,6 % | 0,5 % | 0,5 % | 1,3 % | 529.788 kr. |
| Hvidovre | 284 | 47 (16,5 %) | 28,2 % | 8,8 % | 34,5 % | 67,6 % | 4,6 % | 1,4 % | 0,7 % | 1,8 % | 469.971 kr. |
| Høje-Taastrup | 246 | 44 (17,9 %) | 30,9 % | 11,8 % | 39,8 % | 75,2 % | 1,2 % | 0,4 % | 0,0 % | 0,8 % | 314.786 kr. |
| Ikast-Brande | 210 | 18 (8,6 %) | 27,6 % | 11,9 % | 18,1 % | 67,6 % | 1,9 % | 0,5 % | 1,4 % | 1,0 % | 530.006 kr. |
| Ishøj | 119 | 19 (16,0 %) | 36,1 % | 12,6 % | 38,7 % | 71,4 % | 3,4 % | 0,0 % | 1,7 % | 2,5 % | 298.907 kr. |
| Jammerbugt | 158 | 19 (12,0 %) | 29,7 % | 11,4 % | 24,7 % | 77,2 % | 2,5 % | 0,6 % | 1,3 % | 0,0 % | 385.319 kr. |
| Kalundborg | 214 | 26 (12,1 %) | 26,2 % | 9,3 % | 30,8 % | 73,8 % | 2,3 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,9 % | 538.630 kr. |
| Kolding | 339 | 42 (12,4 %) | 31,0 % | 14,2 % | 31,6 % | 72,0 % | 3,2 % | 0,3 % | 0,6 % | 1,2 % | 582.574 kr. |
| København | 1.204 | 253 (21,0 %) | 35,4 % | 16,3 % | 42,3 % | 77,0 % | 2,2 % | 0,2 % | 0,7 % | 0,9 % | 197.639 kr. |
| Køge | 372 | 58 (15,6 %) | 30,9 % | 12,6 % | 33,6 % | 76,3 % | 1,1 % | 0,3 % | 0,3 % | 0,3 % | 366.496 kr. |
| Lejre | 170 | 26 (15,3 %) | 32,4 % | 12,4 % | 29,4 % | 77,1 % | 1,8 % | 1,2 % | 0,0 % | 0,6 % | 482.525 kr. |
| Lolland | 140 | 16 (11,4 %) | 35,0 % | 12,1 % | 24,3 % | 70,0 % | 3,6 % | 1,4 % | 2,1 % | 0,7 % | 613.712 kr. |
| Lyngby-Taarbæk | 135 | 35 (25,9 %) | 39,3 % | 14,1 % | 35,6 % | 76,3 % | 2,2 % | 0,0 % | 0,7 % | 0,7 % | 143.527 kr. |
| Mariagerfjord | 214 | 26 (12,1 %) | 25,7 % | 14,0 % | 19,2 % | 68,2 % | 1,4 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,9 % | 607.411 kr. |
| Middelfart | 126 | 19 (15,1 %) | 31,7 % | 12,7 % | 30,2 % | 70,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 391.254 kr. |
| Norddjurs | 138 | 17 (12,3 %) | 29,0 % | 11,6 % | 18,1 % | 76,1 % | 0,7 % | 0,7 % | 0,0 % | 0,0 % | 563.170 kr. |
| Nordfyns | 135 | 18 (13,3 %) | 22,2 % | 9,6 % | 16,3 % | 69,6 % | 2,2 % | 0,0 % | 1,5 % | 0,0 % | 593.544 kr. |
| Næstved | 336 | 52 (15,5 %) | 36,0 % | 14,9 % | 29,5 % | 78,6 % | 0,9 % | 0,3 % | 0,3 % | 0,6 % | 393.919 kr. |
| Odense | 524 | 73 (13,9 %) | 30,0 % | 12,0 % | 28,2 % | 70,2 % | 1,7 % | 0,2 % | 0,6 % | 0,6 % | 479.411 kr. |
| Odsherred | 172 | 26 (15,1 %) | 26,7 % | 12,8 % | 27,9 % | 80,8 % | 5,8 % | 1,2 % | 1,7 % | 2,3 % | 412.259 kr. |
| Randers | 324 | 41 (12,7 %) | 29,3 % | 11,7 % | 23,1 % | 73,1 % | 3,4 % | 0,9 % | 0,9 % | 1,5 % | 536.902 kr. |
| Rebild | 142 | 20 (14,1 %) | 28,9 % | 10,6 % | 21,8 % | 72,5 % | 0,7 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,7 % | 416.524 kr. |
| Ringkøbing-Skjern | 229 | 20 (8,7 %) | 20,5 % | 9,2 % | 13,5 % | 69,4 % | 1,3 % | 0,0 % | 0,9 % | 0,0 % | 823.237 kr. |
| Ringsted | 211 | 35 (16,6 %) | 34,6 % | 12,3 % | 31,3 % | 78,7 % | 1,4 % | 0,5 % | 0,0 % | 0,5 % | 339.370 kr. |
| Roskilde | 435 | 58 (13,3 %) | 27,4 % | 10,3 % | 30,1 % | 72,0 % | 1,4 % | 0,5 % | 0,0 % | 0,7 % | 458.334 kr. |
| Rudersdal | 167 | 37 (22,2 %) | 32,9 % | 16,2 % | 28,7 % | 70,7 % | 1,8 % | 1,2 % | 0,0 % | 0,6 % | 408.781 kr. |
| Rødovre | 326 | 47 (14,4 %) | 25,5 % | 10,1 % | 29,8 % | 58,9 % | 4,3 % | 0,3 % | 0,3 % | 1,8 % | 733.088 kr. |
| Silkeborg | 360 | 44 (12,2 %) | 29,2 % | 13,6 % | 18,6 % | 69,4 % | 1,4 % | 0,3 % | 0,3 % | 0,8 % | 441.632 kr. |
| Skanderborg | 240 | 25 (10,4 %) | 32,1 % | 12,1 % | 22,9 % | 80,0 % | 0,8 % | 0,0 % | 0,4 % | 0,4 % | 394.156 kr. |
| Skive | 186 | 24 (12,9 %) | 32,8 % | 13,4 % | 12,9 % | 68,8 % | 1,1 % | 0,5 % | 0,5 % | 0,5 % | 562.619 kr. |
| Slagelse | 281 | 28 (10,0 %) | 26,7 % | 8,5 % | 24,9 % | 73,3 % | 1,4 % | 0,0 % | 0,4 % | 0,4 % | 490.541 kr. |
| Solrød | 128 | 16 (12,5 %) | 27,3 % | 13,3 % | 37,5 % | 78,1 % | 3,1 % | 0,8 % | 0,0 % | 0,8 % | 531.397 kr. |
| Sorø | 169 | 18 (10,7 %) | 25,4 % | 8,9 % | 39,1 % | 76,9 % | 1,2 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,6 % | 514.598 kr. |
| Stevns | 148 | 25 (16,9 %) | 26,4 % | 13,5 % | 33,8 % | 81,1 % | 1,4 % | 0,0 % | 0,7 % | 0,7 % | 449.168 kr. |
| Svendborg | 168 | 26 (15,5 %) | 30,4 % | 13,1 % | 17,3 % | 73,8 % | 1,8 % | 1,8 % | 0,0 % | 0,0 % | 553.409 kr. |
| Syddjurs | 177 | 30 (16,9 %) | 31,1 % | 11,9 % | 24,9 % | 79,7 % | 2,8 % | 0,0 % | 0,6 % | 1,1 % | 412.341 kr. |
| Sønderborg | 158 | 16 (10,1 %) | 24,1 % | 10,1 % | 19,6 % | 70,9 % | 1,9 % | 0,6 % | 0,6 % | 1,9 % | 708.514 kr. |
| Thisted | 138 | 11 (8,0 %) | 20,3 % | 7,2 % | 17,4 % | 67,4 % | 2,2 % | 0,0 % | 1,4 % | 0,7 % | 461.075 kr. |
| Tønder | 131 | 15 (11,5 %) | 22,1 % | 9,2 % | 18,3 % | 71,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 707.611 kr. |
| Tårnby | 227 | 28 (12,3 %) | 25,1 % | 8,8 % | 33,5 % | 71,8 % | 1,3 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,9 % | 423.391 kr. |
| Varde | 248 | 17 (6,9 %) | 23,8 % | 11,7 % | 26,2 % | 79,4 % | 1,2 % | 0,0 % | 0,4 % | 0,4 % | 603.825 kr. |
| Vejen | 200 | 19 (9,5 %) | 26,5 % | 11,5 % | 23,5 % | 70,0 % | 2,5 % | 1,0 % | 0,5 % | 1,0 % | 658.980 kr. |
| Vejle | 464 | 47 (10,1 %) | 25,6 % | 11,0 % | 27,6 % | 73,1 % | 1,9 % | 0,2 % | 0,6 % | 1,3 % | 549.994 kr. |
| Vesthimmerlands | 163 | 21 (12,9 %) | 28,2 % | 12,3 % | 15,3 % | 68,7 % | 1,2 % | 0,6 % | 0,6 % | 0,0 % | 603.445 kr. |
| Viborg | 412 | 57 (13,8 %) | 29,1 % | 14,3 % | 13,8 % | 69,7 % | 1,2 % | 0,2 % | 0,2 % | 0,0 % | 496.453 kr. |
| Vordingborg | 195 | 22 (11,3 %) | 37,4 % | 14,9 % | 31,3 % | 80,0 % | 0,5 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,5 % | 348.530 kr. |
| Aabenraa | 169 | 21 (12,4 %) | 26,6 % | 13,0 % | 24,3 % | 62,1 % | 3,0 % | 0,6 % | 1,8 % | 1,2 % | 637.615 kr. |
| Aalborg | 604 | 106 (17,5 %) | 32,3 % | 15,4 % | 27,3 % | 72,8 % | 1,5 % | 0,0 % | 0,5 % | 0,8 % | 319.794 kr. |
| Aarhus | 840 | 139 (16,5 %) | 32,6 % | 16,4 % | 25,1 % | 65,5 % | 2,1 % | 0,1 % | 0,6 % | 1,0 % | 423.017 kr. |
Kommuner med under 100 regnskaber
Metoden viser ikke disse 16 kommuner enkeltvis i hovedopgørelsen, fordi usikkerheden er større end ±7 procentpoint. De står her, så grundlaget kan ses. Tabellen kan sorteres på kolonneoverskrifterne. Tilsammen har de 949 brugbare regnskaber. Andelene er et lille grundlag og bør ikke bruges som en præcis kommuneandel.
| Allerød | 96 | 15 (15,6 %) | 29,2 % | 8,3 % | 31,2 % | 68,8 % | 3,1 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,0 % | 445.310 kr. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bornholms Regionskommune | 91 | 7 (7,7 %) | 20,9 % | 13,2 % | 22,0 % | 62,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 847.737 kr. |
| Dragør | 62 | 10 (16,1 %) | 37,1 % | 19,4 % | 30,6 % | 74,2 % | 9,7 % | 3,2 % | 1,6 % | 6,5 % | 436.764 kr. |
| Fanø | 8 | 1 (12,5 %) | 37,5 % | 25,0 % | 12,5 % | 50,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 2.922.257 kr. |
| Hørsholm | 86 | 19 (22,1 %) | 40,7 % | 18,6 % | 41,9 % | 80,2 % | 2,3 % | 0,0 % | 1,2 % | 2,3 % | 255.720 kr. |
| Kerteminde | 86 | 9 (10,5 %) | 27,9 % | 5,8 % | 22,1 % | 75,6 % | 2,3 % | 0,0 % | 0,0 % | 1,2 % | 473.315 kr. |
| Langeland | 34 | 7 (20,6 %) | 29,4 % | 14,7 % | 17,6 % | 76,5 % | 5,9 % | 2,9 % | 2,9 % | 2,9 % | 376.679 kr. |
| Lemvig | 67 | 4 (6,0 %) | 16,4 % | 4,5 % | 13,4 % | 62,7 % | 1,5 % | 1,5 % | 0,0 % | 0,0 % | 1.000.000 kr. |
| Læsø | 7 | 0 (0,0 %) | 14,3 % | 0,0 % | 14,3 % | 85,7 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 780.541 kr. |
| Morsø | 83 | 10 (12,0 %) | 32,5 % | 10,8 % | 15,7 % | 69,9 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 383.715 kr. |
| Nyborg | 89 | 8 (9,0 %) | 25,8 % | 9,0 % | 29,2 % | 68,5 % | 2,2 % | 0,0 % | 1,1 % | 1,1 % | 829.244 kr. |
| Odder | 83 | 13 (15,7 %) | 25,3 % | 14,5 % | 27,7 % | 69,9 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 561.530 kr. |
| Samsø | 16 | 1 (6,2 %) | 25,0 % | 12,5 % | 12,5 % | 68,8 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 420.454 kr. |
| Struer | 68 | 6 (8,8 %) | 22,1 % | 14,7 % | 14,7 % | 45,6 % | 1,5 % | 1,5 % | 0,0 % | 0,0 % | 1.025.727 kr. |
| Vallensbæk | 45 | 10 (22,2 %) | 40,0 % | 20,0 % | 57,8 % | 80,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 112.877 kr. |
| Ærø | 28 | 3 (10,7 %) | 28,6 % | 14,3 % | 21,4 % | 78,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 975.921 kr. |
Metode, kilder og afgrænsning
Data er hentet 30. oktober 2026. Intet er skrevet til Bygpas' produktionsdatabase.
Kilder
Kun åbne kilder. SelskabsInfo og DataForSEO er ikke brugt.
- CVR via Datafordeleren (Erhvervsstyrelsen). Filudtrækket «CVR_V2 … TotalDownload csv Current», generation 538. Dataudtrækket er fra 23. oktober 2026 kl. 23.03 UTC, det vil sige 24. oktober 2026 kl. 01.03 dansk tid. Entiteter: virksomhed, branche, navn, virksomhedsform, adressering og kreditoplysninger. Dataene er ikke adgangsbegrænsede. datafordeler.dk.
- Erhvervsstyrelsens offentliggørelser. Det åbne indeks på distribution.virk.dk/offentliggoerelser. Alle regnskaber offentliggjort fra 1. juli 2022.
- Årsrapporternes XBRL-filer fra regnskaber.virk.dk. Det er det maskinlæsbare format, virksomhederne selv indberetter.
Hvem der tæller med
Populationen er alle virksomheder i CVR's Current-udtræk, altså ikke ophørte, med hovedbranche (den primære branche) i DB25-kode 41, 42 eller 43: 48.860. Heraf har 48.357 adresse i en kommune i Danmark (kommunekode 101–860). Heraf er 47.116 ikke under konkurs eller tvangsakkord ifølge CVR's kreditoplysninger.
Kun selskaber skal offentliggøre regnskab. Enkeltmandsvirksomheder (20.185) og personligt ejede mindre virksomheder, PMV (1.329), har intet offentligt regnskab og indgår ikke i nøgletallene. Af 24.751 aktive danske selskaber i formene ApS, A/S, IVS og P/S har 22.710 et XBRL-regnskab, og 21.681 har et brugbart regnskab. 3.070 mangler altså et brugbart regnskab: 2.041 har intet XBRL-regnskab, og 1.029 har et XBRL-regnskab, der ikke opfylder kravene nedenfor.
Et regnskab tæller med, når alle tre er opfyldt: den seneste indberetning har en XBRL-fil, og egenkapitalen kan aflæses for balancedagen; regnskabsåret slutter 1. juli 2024 eller senere (i praksis 30. september 2024 til 30. september 2026; 99,6 % slutter i 2025 eller 2026); virksomheden har adresse i en dansk kommune og status Normal, altså ikke under konkurs.
Hvad tallene betyder
- Egenkapital er feltet fsa:Equity, årets resultat er fsa:ProfitLoss, og balancen er fsa:Assets. Forrige års værdier læses i kontekster uden dimensioner, hvor slutdatoen er regnskabets balancedag.
- Negativ egenkapital betyder egenkapital under nul. Underskud betyder årets resultat under nul. Underskud to år i træk betyder underskud i både seneste og forrige år.
- I tabellerne er «underskud, to år» andel af alle selskaber med brugbart regnskab i rækken. For hele branchen er det 12,6 %, som er de 2.732 selskaber. Blandt selskaber med tal for begge år er andelen 13,7 %.
- Ansatte er det gennemsnitlige antal i årsrapporten, feltet fsa:AverageNumberOfEmployees. CVR's beskæftigelsestal på Datafordeleren slutter i 2019 og er ikke brugt.
- Revisorforhold læses i cmn:TypeOfAuditorAssistance. Ingen revisor betyder værdien «Ingen bistand». Uden sikkerhed betyder «Ingen bistand» eller «Andre erklæringer uden sikkerhed», altså en opstilling.
- Revisorbemærkninger kan kun læses ved revision, review eller udvidet gennemgang. Forbehold er en modificeret konklusion: forbehold, afkræftende konklusion eller manglende konklusion. Fortsat drift er væsentlig usikkerhed om fortsat drift. Fremhævelse er fremhævelse af forhold, også tekniske forhold. Lovovertrædelse er, at revisor rapporterer om overtrædelse af lovgivning, hvor ledelsen kan ifalde ansvar, for eksempel skat, moms, selskabsloven eller bogføringsloven. Revisorbemærkning betyder mindst ét af de fire.
Kontrol
- 400 tilfældige firmaer er genberegnet med en uafhængig metode, et regulært udtryk direkte på XBRL-filen. Der var 0 afvigelser på egenkapitalen.
- CVR-nummeret i XBRL-filen matcher i alle tilfælde.
- Ni regnskaber er i euro. De indgår i andelene, fordi fortegnet er det samme, men ikke i medianerne.
- Ét åbenlyst fejltal for antal ansatte, 1,5 mio., er sat til tomt.
- Usikkerhed, 95 %-interval: landstal omkring ±0,5 procentpoint, København omkring ±2,3, kommuner med 100–250 firmaer ±3–7. Kommuner med under 100 brugbare regnskaber vises ikke i hovedtabellen.
Begrænsninger
- Tallene gælder selskaber med offentligt regnskab. Enkeltmandsvirksomheder og PMV'er indgår ikke. Hovedbranchen er virksomhedens egen registrering i CVR og kan være forkert.
- Branche 41, Opførelse af bygninger, omfatter også projekt- og udviklingsselskaber, som ofte har negativ egenkapital i opstartsfasen.
- Negativ egenkapital er ikke det samme som konkurs. Mange små selskaber har negativ egenkapital på grund af lån fra ejeren eller et år med underskud.
- Regnskabsdata er op til omkring to år gamle. Det er det seneste offentliggjorte regnskab.
- Kommune er virksomhedens hjemstedsadresse, ikke der hvor den arbejder.
- Revisorbemærkninger findes kun i de 27 % af regnskaberne med revision, review eller udvidet gennemgang, 5.938 regnskaber. Andelen af hele populationen er en nedre grænse.
- Status «under konkurs» bygger på CVR's kreditoplysninger. Tvangsopløsning er ikke dækket.
- Aldersandelene, 17,8 % under 10 år og 7,7 % for 20 år eller mere, står i metodenotatet. Notatet angiver ikke aldersdefinitionen og ikke størrelsen af grupperne. Det samme gælder 13,8 % blandt selskaber med aktivitet og 11,7 % blandt selskaber med mindst én ansat: aktivitet er ikke defineret nærmere, og antallet i grupperne er ikke angivet.
- Ingen virksomheder er nævnt ved navn. Tal for det enkelte firma er offentlige, men datasættet bruges kun samlet. Navne bruges ikke i presse uden en særskilt vurdering.
Sådan citerer du
Otte datakilder
Vi henter data fra otte datakilder. Hver kilde vises med direkte link til oprindelsen, så du selv kan klikke ind og verificere. Vi cacher data midlertidigt for at undgå unødvendig belastning af kilderne — ikke for at ændre dem.
-
CVR-registret og årsregnskaber (Erhvervsstyrelsen, via SelskabsInfo Pro)
Stamdata: navn, adresse, selskabsform, ansatte, branchekode, status (aktiv/ophørt/under konkurs) og stiftelsesdato. Regnskabstal (bruttofortjeneste, egenkapital, soliditetsgrad, årsresultat) over 3–5 år samt ejere og ledelse, som de er registreret hos Erhvervsstyrelsen. Vi henter det hele gennem SelskabsInfo Pro, et kommercielt API på Erhvervsstyrelsens data. Kilde: datacvr.virk.dk.
-
Trustpilot
Aggregeret rating og antal anmeldelser. Vi viser tallene som de står på Trustpilot — uden Bygpas-fortolkning. Direkte link til virksomhedens Trustpilot-profil.
-
Google Reviews
Score, antal og profil fra Google, plus op til tre korte citater uden navn fra anmeldelser med 1 eller 2 stjerner. Et større uddrag uden navne caches i 30 dage til sammenfatningen. Tallene vises som de står hos Google, med link til Google Maps.
-
Sikkerhedsstyrelsens autorisationsregister
Registret over virksomheder med autorisation til el, VVS, gas, kloak og nedrivning af asbest. Sikkerhedsstyrelsen er fra januar 2026 en del af Erhvervsstyrelsen. Vi har i dag ikke et opslag pr. virksomhed i registret, så opslaget viser kilden som ikke tilgængelig. Har vi tidligere registreret en autorisation for virksomheden, viser vi den. At vi ikke viser en autorisation, betyder ikke, at virksomheden mangler den. Slå selv virksomheden op i autorisationsregistret på sik.dk.
-
Byggeriets Ankenævn
Nævnets liste over virksomheder, der ikke har efterlevet en afgørelse fra nævnet. Vi viser, om virksomheden står i vores indeks over listen. Listen omfatter ikke alle klagesager, kun afgørelser, som virksomheden ikke har fulgt. Direkte link til byggerietsankenaevn.dk.
-
Byg Garanti (DI Byggeri)
Om virksomheden står på medlemslisten hos Byg Garanti, DI Byggeris garantiordning. Medlemskab er frivilligt og ikke et lovkrav. Garantien dækker dokumenteret tab ved fejl og mangler med højst 150.000 kr. inkl. moms pr. byggesag og kræver som udgangspunkt en afgørelse fra Byggeriets Ankenævn. Direkte link til byggaranti.dk.
-
TEKNIQ's liste over VE-installatører
Om virksomheden står på TEKNIQ's liste over VE-installatører (veinstallatoer.dk) for varmepumper, solceller, solvarme og biomassefyr. Listen har ingen CVR-numre, så vi matcher på navn og postnummer. Energistyrelsens VE-godkendelsesordning blev nedlagt 1. juli 2025, og der føres ikke længere kontrol med de godkendte virksomheder, så listen er ikke en aktuel godkendelse. Vi viser kun et fund, aldrig et fravær.
-
AnmeldHåndværker
Dansk specialiseret anmeldelsesside for håndværkerbranchen. Bruges som sekundær omdømmekilde, især for virksomheder uden Trustpilot-profil. Kun aggregerede tal — ingen enkeltanmeldelser.
På opslagssiden og i rapporten vises hver kilde, vi har data fra, med navn og et direkte link til oprindelsen. Vi sammenkobler ikke kilder til en samlet konklusion. Det er din opgave.
Sådan kategoriserer vi nøgletal
For finansielle nøgletal som soliditetsgrad og gældskvote bruger vi en standardiseret kategoriseringstabel der er den samme for alle virksomheder. Vi inddeler i tre niveauer: Lav, Middel og Høj — uden at fortolke hvad det betyder for den enkelte virksomhed.
Standardiseringen er Bygpas' grundlag for at videregive virksomhedsdata uden at falde under reglerne om kreditoplysningsbureauer (Datatilsynets Eniro-praksis fra 2015). En tabel der gælder for alle, og som vi ikke justerer per virksomhed.
Eksempel. Soliditetsgrad inddeles i Lav (under 20 %), Middel (20–40 %) og Høj (over 40 %). Det betyder ikke at en virksomhed med Lav er "dårlig" eller en med Høj er "god". Det er fakta om en regnskabspost — ikke en bedømmelse af virksomheden.
Den fulde forklaring på standardisering, formler og tre-trinstabeller findes på /standardisering.html.
Hvad vi IKKE gør
Bygpas behandler ikke oplysninger med henblik på at bedømme økonomisk soliditet eller kreditværdighed for nogen. Vi videregiver fakta om virksomheder fra offentlige kilder. Vi fortsætter ikke til at konkludere hvad du skal gøre med dem.
- Ingen samlet score eller vurdering af virksomheden.
- Ingen forretningsadvarsler, anbefalinger eller "frarådning".
- Ingen straffesager eller helbredsoplysninger om enkeltpersoner.
- Ingen sammenkædning af kilder til en konklusion.
- Ingen vurdering af ejernes kreditværdighed eller pålidelighed.
- Ingen redaktionel justering af tal eller anmeldelser fra kilden.
- Ingen ranking af virksomheder mod hinanden.
- Ingen ekstrapolering fra fortid til fremtid (regnskab er fortid — det fortsætter ikke automatisk).
Det Bygpas gør er at samle data ét sted, kategorisere standardiseret, og linke direkte tilbage til kilderne. Konklusionen er din egen.
Bevissikring og versionering
Vi regner ikke gamle opslag om. Hvert opslag gemmes med det resultat, der blev vist, tidspunktet for opslaget og versionen af analysen, som også fastlægger kategoriseringstabellen. Justerer vi metoden senere, beholder gamle opslag deres oprindelige resultat.
Hvis du — eller en advokat på dine eller en virksomheds vegne — har brug for at se, hvordan et bestemt opslag blev sammensat, så skriv til hej@bygpas.io med CVR-nummer og tidspunkt. Så længe opslaget findes hos os, kan vi sende det gemte resultat og versionen af analysen.
Behandlingen af data om virksomhedsejere og ledelse sker med hjemmel i GDPR artikel 6, stk. 1, litra f (legitim interesse i forbrugerbeskyttelse). Transparens-forpligtelsen efter artikel 14 opfyldes via denne side og privatlivspolitikken. Ret til indsigelse efter artikel 21 udøves ved at skrive til adressen ovenfor.
Hvis data om dig er forkerte
Bygpas lægger vægt på at virksomheder får ret til at reagere på data der vedrører dem. Hvis du mener data er forkerte, forældede eller misforstået — eller hvis du ejer en virksomhed hvor en kilde indeholder en fejl — kan du skrive til os.
Send en mail til hej@bygpas.io med CVR-nummeret og beskriv hvad du mener er forkert. Du kan også bruge indsigelsesformularen for virksomheder. En indsigelse dér bliver registreret som en sag med status, og vi gemmer udfaldet. Ved dokumenteret fejl opdaterer vi underliggende data eller tilføjer en synlig henvisning til den oprindelige kilde, så brugeren kan se rå-data direkte.